Loft/Daire Film Eleştirisi

Erik van Looy’un 2008 yılında çektiği, Belçika tarihinin en fazla gişe yapan filmi Loft’u, 2010’da Hollanda’lı bir kadın yönetmen, Antoinette Beumer yeniden çekmişti. O yıl, ilk filmin yönetmeni van Looy’un Loft’u bir kez daha, bu kez Hollywood’da farklı oyuncularla çekmeye başlamış olduğu bilgisi gelmişti. Biz de sormuştuk, acaba aynı filmi 3 yıl içinde 3. kez çekmeyi bu kadar cazip hale getiren nedir? Şaşırtıcı gişe başarısı olsa gerek… Ve yönetmenin kendi filmini Hollywood kodlarıyla yeniden çektiği yapımLoft/Daire, bu hafta ülkemizde vizyonda.

5 evli erkek arkadaş, rahat kaçamak yapabilmek için aynı çatı katı (bu kez asma kat gerçi) dairesini düzenli olarak kullanır. Bir gün dairede yatağa kelepçelenmiş sarışın bir kadını ölü bulurlar. Tabii ki 5 arkadaş birbirinden şüphe etmeye başlar. İşlenen cinayet, bu 5 iyi arkadaşın aslında birbirleri hakkında ne kadar az şey bildiklerini ortaya çıkarır. Katil ise asla tahmin edilemeyecek şekilde filmin hikayesine saklanmıştır.

Aslında erkek egemen bu hikayeye bir kadın yönetmenin bakış açısı önemliydi ama Beumer pek de yeni bir şey söylememişti doğrusu, bu eğlenceli “katil kim” oyunuyla kafamızı karıştırmak ona da yeterli gelmişti. Önceki filmleri izlememiş olanlar için usta işi bir yönetmenlik ile kaç kere çekilirse çekilsin merak uyandırıcı, şaşırtıcı, sürükleyici olacak bir yapısı var hikayenin. Yani hikaye öyle sağlam ki, gişe başarısı kadar işin keyfi de motive ediyor olsa gerek yönetmenleri, eldeki bu ürünle “oynamaya”… Hollywood işi yapımda oyuncuların daha “şık”, daha “güzel”, daha albenili seçildiklerinin de altını çizelim. Özellikle Lord of The Rings üçlemesinden tanıdığımız Karl Urban ve X Men üçlemesi, Superman Returns gibi filmlerden hatırlayacağımız James Marsden hem yakışıklılıklarıyla hem de başarılı oyunculuk performanslarıyla filme yakışmışlar.

Sadakat, ahlak, dürüstlük, aşk, evlilik, aidiyet gibi kavramları sorgulatan, başından sonuna heyecanı ayakta tutan, haftanın şans verilmesi gereken filmlerinden biri…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s