MeliS Kimdir?

Melis Kimdir? MeliSinema Nedir?

1979 doğumlu, yaşına başına bakmadan hala kırtasiyelerde, kitabevlerinde saatler geçiren bir genç kadın. En büyük huzuru kitap defter silgi kokularının arasında buluyor. Okuyor, yazıyor, izliyor, gözlemliyor, hayal ediyor, paylaşıyor…

Hayatını yazı yazmak, kitap okumak, gezmek, deneyimlemek, öğrenmek, aktarmak, hayal kurmak, üretmek, yaratmak, paylaşmak gibi şeylerin üstüne kurdu. Kurumsal hayatta uzun süre çalıştı, müşterilere de, üstlerine de inanmadığı, benimsemediği konularda evet efendim, sepet efendim dememek için istifa etti, bir süredir freelance (dışardan) çalışıyor. İnsan doğası en çok ilgi duyduğu şey bu hayatta. Dil ve edebiyat okudu, sinema okudu, koçluk ve meditasyon eğitimleri aldı.

İnsanlara ait hikayeler anlatmak, hikayeler dinlemek, izlemek, okumak… Bu fazlasıyla haksız hayattan, güzel hikayelerle beslenerek kaçmak istiyor belki de… Sinemayı da bir hikaye anlatma yolu olarak gördüğü noktada seviyor… Teknik açıdan çok başarılı ama hikayesi olmayan bir film, ona göre başarılı bir film değil en nihayetinde…

Yazdığı film kritiklerini, yaptığı röportajları arşivlerken, meliSinema fikri oluştu, bloga dönüştü… Youtube’da da bir kanal açtı.

İyi yaşam koçluğu üzerine çalışmalarını meliszararsiz.com/blog da paylaşıyor.

Beyazperde.com‘un 3 yıl editörlüğünü, 5 yıl genel yayın yönetmenliğini yaptı, toplamda 8 yıl orada sinema yazarıydı (2007-2015) , şimdi ise bağımsız devam ediyor yoluna. filmlerim.com’da, cinedergi.com’da, populersinema.com’da yazdı, TRT Radyo 1‘de Sinema Günlüğü programını Mehmet Çelikyay ile birlikte hazırlayıp sundu, Mynet Sinema sitesinin editörlüğünü yaptı, Sinematik Yeşilçam sitesinde ve Psikesinema dergisinde yazarak sinema yazarlığına profesyonel olarak devam ediyor.

2011-2012-2013-2014-2015 yıllarında Cannes Film Festivali‘ni yerinde takip etti, röportajlar yaptı. Malatya Film Festivali‘nde yabancı basın ataşeliği görevini üstlendi.

2018’de Büyükada’ya taşındı. Adalar Kent Konseyi ve Adalar Kültür Derneği‘nde Türk sinemasından çeşitli yönetmenlerini ağırlayarak filmlerini adalılarla buluşturdu, söyleşi moderatörlüğünü yaptı, yapıyor.

Kısa film çekti, kısa filmlerde oyuncu olarak yer aldı.

Film kritiklerinin ve tüm postların altına yorum yazabilirsiniz. İşbirlikleri için blossomel at gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son olarak: Sizi istediğiniz hayatı yaşamaktan alıkoyan birşey varsa, bilin ki o sizsiniz!

İyi okumalar, iyi izlemeler…

Melis Zararsız

1 thought on “MeliS Kimdir?

  1. Canım kızım şimdi bioğuna bir bakayım dedim ve Melis kimdiri okudum ne güzel yazmışsın seninle on yüz milyon bininci defa iftahar ettim.Başarılarının devamı dileğiyle…….

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s