İFSAK Kısa Film Festivali Röportajı

1978 yılında başlayan Türkiye’nin en eski kısa film yarışması olan İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda, bugüne kadar Türk Sinemasının çok değerli yönetmenlerinin eserleri yer aldı. Bu sene 21.Ulusal Kısa Film Festivali 16-17 Mayıs 2015’te Tiyatro Gerçek,Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde… Derneği ve festivali festival genel koordinatörü Arzu Sanlı ve İFSAK Sinema bölümü başkanı Tolga Büyükada ile konuştuk…

 

 

 

Öncelikle  İfsak’ tan bahsedebilir miyiz, tanımayanlar için ?

Elbette. Öncelikle İfsak kadar önemli bir dernekte bu dönem Kısa Film Festival koordinatörlüğü yapmaktan inanılmaz zevk aldığımı söyleyerek söze başlamak isterim. İfsak 1959 yılında kurulmuş yaşayan en eski fotoğraf ve sinema derneğidir. Aslında dernekler yasasına göre kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.

Bence kendini geliştirmek isteyen, gönüllü insanların özveriyle görevler aldığı, öğrenmek, öğretmek adına sinema ve fotoğraf konusunda yetkin insanların zevkle çalıştığı bir topluluktur diyebilirim İfsak  için.

 

İFSAK genel itibariyle fotoğrafçılık yönüyle biliniyor ama şu an bir kısa film festivali söz konusu ve sinema eğitimleri de gayet ön planda aslında, bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Evet ,haklısınız,  İfsak genel de fotoğraf derneği olarak biliniyor. Daha doğrusu belki son yıllarda böyle diyebiliriz. Çünkü geçmiş yıllara bakarsak Hilmi Etikan’la başlayan ve Türkiye için çok güçlü isimlerin bu konuda desteklerini, çalışmalarını görmek mümkün. Aslında ben de fotografçıyım ancak iyi bir sinema  izleyicisi olduğumu düşünüyorum. Dönem  dönem  sekteye uğrasa da sinemanın İfsak için vazgeçilmez olduğunu ve kendimin de sinema bilgisini İfsak’ta tanıdığım değerli insanlara borçlu olduğu söyleyebilirim. Gerek verilen eğitimler, gerek seminerler gerekse yapılan sohbetler bunu kanıtlamakta diye düşünüyorum.

 

Kısa film festivali ne zamandır devam ediyor, jüride kimler oluyor, ödüller, gösterimler, festivalin genel ilerleyişini anlatır mısınız?

 

İfsak’ta ilk film gösterimi 13 Mart 1964’de 16mm’lik filmle başlamış. 1978-1979 yılında ilk kısa film yarışması düzenlenmiş. 1979-1980 yılında 2.Ulusal Kısa Film festivalinde jüri olarak ise Atilla Dorsay, Erdoğan Aksel, Hilmi Etikan, Semra Özdamar, Yavuz Özkan, Sami Şekeroğlu, Ahmet Yüzüak’dan oluşuyor.  Daha sonra ki isimler de Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Vedat Türkali, Vecdi Sayar ,Oğuz Makal ,Hilmi Etikan , Sinan Çetin , Gani Turanlı, Rekin Teksoy , Ali Özgentürk , Tarık Akan, Şener Şen, Yavuz Tugrul . Yani saymakla bitmiyor. Son olarak geçen sene Erden Kıral bu sene 35.si yapılan yarışma da ise Hüseyin Karabey bizlerden desteklerini esirgemediler. Filmler İfsak Kısa Film Şartnamesine göre aralığın son haftasına kadar İfsak sekretaryasına teslim ediliyor. Önseçici tarafından elenip belli sayıda o yıl belirlenen seçiciye gönderiliyor. Festival tarihine yakın bir tarihte seçici ilkleri festival sorumlularına teslim ediyor.

Filmler belirlenirken bir taraftan Festival sorumluları gösterimlerin haricinde katılımı canlandırmak adına söyleşiler, çeşitli etkinlikler için çalışmalara başlıyor. Bir tanıtım filmi çekiliyor,festivalin gerçekleşeceği mekan belirleniyor, duyuruları, reklamlar  ve tanıtım için hummalı bir çalışma böylece festival gününe kadar başlamış oluyor. Bu sene  21. si yapılacak  festival tarihimiz  16-17 Mayıs .Tiyatro Gerçek’te gerçekleşecek etkinliğimiz de Ruhi Sarı ve Tanju Berk ‘de söyleşi konuklarımız.

 

 

Bu sene seçilen filmlerle ilgili neler söylemek istersiniz? Nasıl filmler seçildi? Türler, kategoriler nasıl?

 

Her sene çok başarılı filmler geliyor. Belirtmek isterim ki önceki yıllar da Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Çağan Irmak, Mustafa Altıoklar gibi isimler ilk kısa film ödüllerini İfsak’tan almıştır.

Bu sene 74 film katılmış, 30 film önelemeyi geçmiş.Filmler dört katagoride yarıştı. Deneysel, Kurmaca, Canlandırma ve Belgesel. Belgesel filmler diğerlerine göre hep daha başarılı geliyor . Sanırım hala araştırmayı, öğrenmeyi seven genç insanlarımız var .

 

Sizinle iletişim kurmak isteyen, sinema öğrencileri, kısa film yönetmenleri veya sinemaseverler ne yapsınlar, nasıl ilerlesinler?

 

Öncelikle bugüne kadar katılan tüm arkadaşlara gerçekten teşekkür ederiz. Onlar çekmekten nasıl keyif alıyorlarsa biz de onları desteklemekten büyük zevk alıyoruz. Bu festival bittikten hemen sonra 22.Ulusal İfsak Kısa Film ve Belgesel Yarışması için katılım bilgisi http://www.ifsak.org.tr adresinden duyurulacaktır. Takip edebilirlerse şartnamaye uygun tüm filmler için kapımız herkese açıktır.

Teşekkür ederiz.

Röportaj: Melis Zararsız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s