Cüneyt Ağabeyi Alkışlarla Uğurlamak…

2007’den beri sinema yazarlığı, sinema içeriği editörlüğü ve bu mesleklerin etrafında dolanan alt/üst mesleklerle hemhalim. O yıldan beri basın gösterimlerinde, film festivallerinde, gala ve özel gösterimlerde, basın toplantıları ve kokteyllerinde Türkiye’de sinema üzerine yazıp çizen insanlarla bir arada olma şansına erişmiş bir sinema yazarıyım.

Her mesleğin bir ortamı oluyor kuşkusuz, bir nevi kulüpleşmek gibi oluyor, şanslıysanız aile olmak gibi olabiliyor bir süre sonra bu toplulukların biraraya gelişlerindeki hissiyat, bazen de hiç ait hissetmeyebiliyorsunuz ama çaresiz içinde buluyorsunuz kendinizi.

Çok çeşit insan tanıdım bu sektörde. Samimi, sahte, sıcak, uzak, ukala, mütevazi, arkadaş, menfaatçi, verici, bencil… Her toplulukta olduğu gibi pek çok figür…

Bir kaç isim var, gerçekten yanlarında iyi hissettiğim, ben olabildiğim, iyi ki tanıdım diyebildiğim, samimi alışverişler kurabildiğim, sanırım maksimum iki elin parmakları kadar. Cüneyt Cebenoyan da bu isimlerden biriydi benim için. İstanbul’da pek çok basın gösteriminde birlikte film izlediysek de biz Cannes’da bir film kuyruğunda “gerçekten” tanıştık. (Sevgili Yekta Kopan‘la tanışmamız da öyle olmuştu.) Sonra da her basın gösteriminde, her festivalde (özellikle Ankara en son aklımda) hep kısa da olsa sohbet etmeye başladık. En son “siz” dediğim için serzenişte bulunmuştu bana, sen der misin demişti.

Mizahiydi dili her zaman, yüzünü hep gülerken gördüm ben, hatta hafif muzır bir çocuk gibi ifadesi en çok aklımda kalan.

Trajik yaşam öyküsünü facebook sayfasında kendi kaleminden paylaştıklarıyla öğrenmiştim. Ablası Yasemin’i, oğlu Ali’yi, anne ve babasını kaybedişini. Yasemin’in ölümüyle ilgili beklediği bir kuru özrü… Dili sivriydi Cüneyt abinin, sakınmazdı hiçbir düşüncesini, duygusunu da. Ama usturubuyla, en çok da bilgisiyle. Boş boş bir şeylere laf etmezdi, savunduğu, belki öfkeyle, belki sevgiyle, belki üzüntüyle uzun uzun anlattığı, yazdığı her şeyin içini doldurmaya bence özellikle özen gösteriyordu. Bana ne ben böyle düşünüyorum, hissediyorum gibi değil, neyi niye söylediğinin sorumluluğunu alarak…

Maalesef öyle bir hız ve tüketim çağında yaşıyoruz ki, bazen iyi ki Facebook vs var diye düşünebiliyorum çünkü onunla şu 9-10 senede aynı ortamda biraraya gelişim belki 7-8 keredir, bunların kaçta kaçı oturup da dolu dolu sohbet edilecek ortamlardır, çok azı. Ama Facebook’ta gevezeydi Cüneyt abi, o sayede de bol bol aklını, fikrini, duygularını, düşüncelerini, öfke ve mutluluklarını paylaşabildi bizlerle, ben şahsen yakından takipçilerindendim. Kızı, eşi, köpeği, hayvan ve çocuk sevgisi, müzik bilgisi, siyasi düşünceleri, radyo programı, film yazıları, röportajları… Ben çok beslenmişim, şöyle bir geriye dönüp bakıyorum da.

Bir film çözümleme atölyesine de katılmıştım, o da dolu doluydu. İyi ki katılmışım.

Çok şanslıyız, seninle aynı havayı soluduk, ilgilerin, alakaların ve bunları paylaşışın sayesinde senden çok şey öğrendik çevrendeki meslektaşların olarak, yaşanan olayların acısını hem unutmamak, yaşatmak ve bunlarla ilgili mücadele etmek hem de pozitif kalmak, mizahla, güle eğlene, üretmeye devam etmek nasıl olurmuş sende gördük. Çok şanssızız, çok genç yaşta kaybettik seni, hiç yakışmadı o kocaman, göğsü dik duruşuna ama bu yakışmama dünyanın bu kısmından bakınca yaptığımız bir yorum elbet, kimbilir belki de senin acıların dindi, belki sevdiklerinle kavuştun, ya da belki bunlardan hiçbiri, bu dünyadan geçen ve parlaklığıyla pek çok insanın gözünü kamaştırmayı başarmış yıldızlardan biriydin belki de sadece ve bu bile ne çok şey!

Seni alkışlarla uğurladık son yolculuğuna, o anın bende uyandırdığı duyguları hiç unutmayacağım. İyi ki seni tanıdım. Uğurlar ola Cüneyt abi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s