2019 Berlin Uluslararası Film Festivali İlk İsimler: Fatih Akın, Emin Alper, François Ozon…

Kız Kardeşler – Emin Alper

Türkiye-Almanya-Hollanda-Yunanistan ortak yapımı Emin Alper imzalı Kız Kardeşler bu yıl 7-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek festivalde, usta oyuncu Juliette Binoche’un başkanlığındaki Altın Ayı jürisinin karşısına çıkacak. Fatih Akın imzalı The Golden Glove ve François Ozon imzalı By The Grace of God, yarışma filmlerinden konuşulan isimler ve filmler…

Emin Alper, ikinci filmi Abluka ile Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında Jüri Özel Ödülü; ilk filmi Tepenin Ardı ile de Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü kazanmıştı. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapacak Kız Kardeşler, festival tarihinde, Türkiye’den Ana Yarışma bölümüne katılma başarısı gösteren onuncu film olacak.

Yarışma Filmleri
Der Boden unter den Füßen (The Ground Beneath My Feet), Avusturya – Dünya Premiyeri
Yön. Marie Kreutzer

Der Goldene Handschuh (The Golden Glove), Almanya ve Fransa ortak yapım – Dünya Premiyeri
Yön. Fatih Akin

Grâce à dieu (By the Grace of God), Fransa – Uluslararası Premiyer
Yön.  François Ozon

Ich war zuhause, aber (I Was at Home, but), Almanya ve Sırbistan ortak yapım –  Dünya Premiyeri
Yön. Angela Schanelec (The Dreamed Path, Marseille gibi filmlerinden tanıyoruz.)

Kız Kardeşler (A Tale of Three Sisters), Türkiye, Almanya, Hollanda ve Yunanistan ortak yapım – Dünya Premiyeri
Yön. Emin Alper

Répertoire des villes disparues (Ghost Town Anthology), Kanada – Dünya Premiyeri

Yön. Denis Côté

Berlinale Özel Gala
Gully Boy, Hindistan – Dünya Premiyeri
Yön. Zoya Akhtar (You Won’t Get This Life Again, Lust Stories filmleriyle tanıyoruz)

Berlinale Özel Gösterimler
Brecht, Almanya Avusturya ortak yapımı – Dünya Premiyeri
Yön. Heinrich Breloer (The Manns – Novel of a Century, Buddenbrooks – The Decline of a Family filmleriyle tanıyoruz)

Watergate (Belgesel), ABD –  Avrupa Premiyeri
Yön. Charles Ferguson

75. Altın Küre Ödülleri’nde Sürpriz İsimler!

Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından her sene verilen, Oscar’ın habercisi olarak kabul edilen Golden Globe (Altın Küre) ödülleri geçtiğimiz gece törenle sahiplerini buldu.İşte kazananlar:

The Shape of Water -Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü Drama
Gary Oldman, “Darkest Hour”

Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü – Müzikal veya Komedi
James Franco, “The Disaster Artist”

Sinema Dalında En İyi Aktris Altın Küre Ödülü – Drama
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü
Allison Janney, “I, Tonya”

Sinema Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Sinema Dalında En İyi Aktris Altın Küre Ödülü – Müzikal veya Komedi
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

En İyi Sinema Filmi Altın Küre Ödülü – Dram
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Sinema Filmi Altın Küre Ödülü – Müzikal veya Komedi
Lady Bird

En İyi Yönetmen Altın Küre Ödülü
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

En İyi Senaryo Altın Küre Ödülü
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre Ödülü
“In the Fade” – Fatih Akın

En İyi Müzik Altın Küre Ödülü
Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

En İyi Şarkı Altın Küre Ödülü
This Is Me” — “The Greatest Showman”

En İyi Animasyon Film Altın Küre Ödülü
“Coco”