26. Ankara Film Festivali Sona Erdi!

Bol söyleşili bol galalı 26. AUFF son buldu. Filmlerim.com olarak festivalin son 4 günü oradaydık.

Sansür meselesi nedeniyle iptal edilen bir çok program ve gelmeyen pek çok konuk sebebiyle sakin geçse de içi dolu bir festival oldu bu sene Ankara Film Festivali. Sinemanın farklı alanlarına dair bilgi paylaşımında bulunulan atölye ve söyleşiler kapsamında Türkiye’den ve yurtdışından birçok isim sinemaseverlerle buluştu.

Katıldığımız bütün etkinlik ve film gösterimleri salonları dolduruyordu doğrusu. Halkın festivale ilgisi yoğundu. Türkiye’de ilk defa Ankara seyircisiyle buluşan filmler arasında; Radu Jude’a 65. Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülü kazandıran Aferim!, daha önce Altın Ayı’ya da aday olan yönetmen Burhan Qurbani’nin son filmi Genciz. Güçlüyüz. (Wir sind jung. Wir sind stark.), Micah Magee’nin 2015 Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’ne aday olmayı başaran çalışması Yük’ün (Petting Zoo) yanı sıra, Bir Alman Gençliği (Une Jeunesse Allemande, yön: Jean-Gabriel Périot), Rock the Trumpet (yön: Sali Saliji) ve Karanlık Basacak (Night Will Fall, yön: André Singer) gibi merakla beklenen belgeseller de yer aldı. Birçoğunun yönetmen ve film ekibi katılımlarıyla gerçekleşmesi keyifliydi.

Micah Magee ile Yük filmi gösterimi öncesi röportaj şansı bulduk. Röportaj yarın filmlerim.com’ da!

Ayrıca gösterimi gerçekleşmeyen uzun filmlerin yönetmen ve ekip katılımlı söyleşileriyle birlikte, iptal edilen ulusal kısa ve belgesel yarışmasında filmleriyle yer alan yönetmenler de, önceden ilan edilen seanslarda sinemaseverlerle bir araya geldi. Bu buluşmalarda ise sinemanın günümüzde karşılaştığı güçlüklerle beraber, bunların aşılmasına yönelik neler yapılabileceğine dair de konuşuldu.

Bu sene festivalin en değerli bölümlerinden biri de Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliği ve başta Liv Hospital Ankara olmak üzere Doğa Koleji, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle mülteci çocuklar için düzenlenen Yaratıcı Drama Atölyeleri idi. Ayrıca Liv Hospital tarafından sağlanan ücretsiz sağlık kontrolünden geçirilen çocuklara sağlık setleri de verildi.

Sansürsüz nice festivallere diyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s