Çakal Sonrası İsmail Hacıoğlu Röportajı

Çakal filmi geçtiğimiz Cuma vizyona girdi. Vizyon öncesi Erkan Can ile keyifli bir sohbet etmiştik ve sizlerle paylaşmıştık. Filmin başrol oyuncusu İsmail Hacıoğlu’na ise sorularımızı e-posta yoluyla ilettik, kendisi de sorularımızı samimiyetle cevapladı.

Melis Zararsız: Merhaba İsmail, okullu bir oyuncusun ve mesleğinde adım adım ilerliyorsun. Diziler ve sinema filmleri… Sen bu gidişatı nasıl görüyorsun ve hedeflerine ulaşıyor olduğunu düşünüyor musun yavaş yavaş?

İsmail Hacıoğlu: Ben okulu kazanmış ama bitirememiş biriyim…sadece işimi yapmak istiyorum, sizin de dediğiniz gibi yavaş yavaş…

Şu zamana kadar en çok zorlanarak oynadığın rol neydi? Peki en severek ve en rahat oynadığın rol?

Ustaların karşısında her zaman zor bu iş.. Biten filmleri izlemek en zor kısmı, film bitmiş ve artık yapacağınız hiçbir şey yok ne yaptıysanız o olarak kalacak yarınlara.. Böyle düşündüğünüzde hepsi dönemine göre beni zorlayan işler oldu.

Yaşına rağmen olgun bir yapın var gibi görünüyor ve sana verilen roller de genelde olgun karakterler oluyor. Sence sana yapışan bir karakter var mı ya da böyle birşeyden korkar mısın?

Öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Çakal filmine dahil oluşun nasıl oldu? Bu bir ilk film, yönetmenin ilk filmi, senaristin de ilk uzun metraj deneyimi sanırım. Bu süreç nasıl gerçekleşti, senaryoyu yazarken seni mi düşünmüşler yoksa sonradan mı gelişmiş? Film neredeyse tamamen senin üzerine. Sen senaryoyu ilk okuduğunda neler düşündün? Daha sonra film bittiğinde neler hissettin, nasıl bir oyunculuk deneyimiydi?

Sertan Telli, Erhan Kozan ve Kaan Korkmaz…Senaryomuz sert ve etkileyiciydi.. Filmin benim üstüme olduğunu düşünmüyorum..Anlatılmak istenen tek bir kişinin derdi de değil zaten, daha gerçek ve daha toplumsal bir dert… ”Toplum suçu önlemek için harekete geçmiyorsa, insanlar da doğru olduğunu sandıkları her şeyi yapmaya hak kazanırlar”… Benim için zor bir işti.

Usta isimlerle çalışmak nasıl bir deneyim? Onlardan neler öğrendiğini düşünüyorsun, nasıl paylaşımlar oluyor?

Bir meseleyi anlamak anlatanla değil senin ne öğrenmek istediğinle alakalıdır diye düşünüyorum…Öğrenmek istemiyorsan kimseyi görmez, kimseyi duymazsın.. Ama bunun tersiyse herkesten öğrenilecek bir şey olabilir sanki..Bu filmdeki ustalar, onlar olduğu için çok şanslıyım.

Türk sinemasının geldiği yeri nasıl görüyorsun? Bu filmin senaryosuna benzeyen senaryolar artmaya başladı, sence genç yönetmenlerimiz neyin altını çizmeye çalışıyorlar?

Açıkçası ben bu senaryoya benzer bir senaryo daha göremedim şu ana kadar, siz karşılaştıysanız ne güzel.. Çakal ucuz bir mafya filmi değil.. Sürekli küfür edilen bir film de değil, aslında bu toplumun yürek acısı Çakal… Kendi hükümlerini kendi koyan bu toplumun aynası aslında… Keşke bu kadar cesur filmler hep yapılsa.

Keşke Akın karakterini hiç konuşmadan oynasaydım demişsin. Zaten bu karakterin iç seslerini duyuyoruz çokça, gerçekten de her şeyi anlatmaya yetiyor gibi mimiklerin ve iç ses konuşmaların. Ama sen gene de bu söylediğini biraz açar mısın yani bu karakter sende nasıl bir his uyandırdı?

Akın çok iyi kurgulanmış bir karakter .. Bu da Serkanın işi ..Bence gözüken kısmı buydu, böyle yorumladık.. Akın bende hep bir çekip gitme duygusu uyandırdı… Çaresiz…Hiçbir şey anlatmadan sadece gitmek…

Yeni projeler var mı, şu an neyle meşgulsün?

Kanal D’de 5 Ocak’ta yayınlanmaya başlayacak Şüphe isimli bir diziye başladım. Bunun dışında tiyatro da yapmak istiyorum.

Teşekkür ederiz.

Röportaj: Melis Zararsız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s